Biografia


Filmy Neve | Zapowiedzi filmowe

Neve Campbell urodziła się w Guelph w Ontario w Kanadzie 3 października 1973 roku. Miejscowość ta znajduje się około 100 km na zachód od Toronto i około 120 km na polnocny wschód od wodospadu Niagara.

Ojcem Neve był Gerry Campbell, nauczyciel sztuki (pochodzi z Glasgow w Szkocji), a jej matką Marnie Neve, psycholog z Amsterdamu (Holandia). W tej chwili prowadzi studio jogi. Rodzice Neve rozwiedli się gdy ta miała 2 lata. Neve przeniosła się wtedy do Toronto gdzie dorastała.

Ma o 18 miesięcy starszego brata Christiana Campbell'a i dwóch młodszych braci przyrodnich: Damiana McDonald'a i Alexa McDonald'a (ten jest najmłodszy). Christian jest aktorem wystepujacym m.in w "Malibu Shores"

Jej pierwsze imię, Neve, pochodzi od starohiszpańskiego słowa oznaczającego "śnieg". Jest to nazwisko panieńskie matki Neve (powrócila ona do niego po rozwodzie). Neve nie lubi kiedy ludzie wymawiajš jej imię nieprawidłowo! Prawidlowa wymowa to [new] (jak [rew]izja). Neve bardzo nie lubi kiedy ktoś wymawia jej imię [niw], [niwi] itp.
O wymowie jej imienia posłuchaj też tutaj.

Neve ma również drugie imię: Adrianna.

Neve w wieku 3 lat

Zaczęła tańczyć majšc 6 lat po obejrzeniu przedstawienia zorganizowanego przez jej ojca pt. "Nutcracker" ["Dziadek do orzechów"]. Jako dziewięciolatka trenowała już w National Ballet School of Canada [Narodowej Kanadyjskiej Szkole Baletowej]. Potrafi profesjonalnie wykonywać 6 różnych rodzajów tańca m.in flamenco, balet klasyczny, a nawet break dance.

Neve w balecie

Niestety (a może na szczęście dla wielbicieli jej aktorskiego talentu) różne kontuzje zniecheciły ją do tańca, a ponieważ połączyło się to z załamaniem nerwowym jakie przeszła około 15 roku życia zrezygnowała z kariery w balecie.. Po rezygnacji z tańca została modelką, uznała jednak tę pracę za zbyt płytką i po dwóch miesiącach odeszła.

Wkrótce potem została aktorką, a jej pierwszym występem telewizyjnym była reklama dla Eaton Center. Wkrótce potem miał miejsce jej debiut sceniczny: "The Phantom of the Opera" ["Upiór w operze"]. Przedstawienie to w reżyserii Hal'a Prince'a zostało wystawione ponad 800 (!) razy. Podczas pracy w teatrze poznała swojego przyszłego męża Jeff'a Colt'a.

Zaczęli chodzić ze sobą w 1990 roku. Po długim narzeczeństwie 3 kwietnia 1995 roku pobrali sie w Westminster Cathedral w Anglii. Miesiąc miodowy spędzili w Paryżu, Wenecji i Zurichu. Zamieszkali w Laurel Canyon w Hollywood w Los Angeles.

Niestety, już 30 czerwca 1997 roku ogłosili separację i Jeff wyprowadził się.

W październiku 1997 Neve wystąpiła o rozwód, który otrzymała 6 listopada.

Obecnie Neve jest panną chociaż spotykała się od tego czasu z takimi mężczyznami jak Matthew Lillard, John Cusack czy Matthew Perry.Filmy NeveW telewizji Neve pojawiła się wraz z Corbin'em Bernsen'em i Amanda Pays w filmie produkcji NBC "I Know My Son Is Alive". Zagrała również Daisy w serialu "Catwalk" w kanadyjskiej YTV. Serial został jednak wycofany po 2 sezonach. Jej najbardziej znanš rolš w serialu jest z pewnością Julia Salinger w "Party of Five" [znanym w Polsce pod tytułem "Ich piecioro"] Film ten zdobył nagrodę Emmy w 1996 roku.

Wystepowała również w takich filmach jak "Paint Cans", "Web of Deceit", "The Dark", "Baree". Zagrała również rolę w filmie "Canterville Ghost" Wraz z nią grał Patrick Stewart. Zdobył on sławę jako kapitan statku Enterprise w filmie "Star Trek: The Next Generation". Za "Baree" Neve dostała Family Film Award for Outstanding Actress.

Wkrótce wystapiła w filmie produkcji Columbia Pictures "The Craft", filmie o uczniach eksperymentujacych z czarami. "The Craft" został wyreżyserowany przez Andrew Fleming'a .

Jej kolejnym filmem był "Scream " [Krzyk], horror produkcji Dimension Films. Scenariusz został napisany przez Kevina Williamsona. Film wyreżyserował Wes Craven (znany z "Nightmare on Elm Street"). Wystepują Neve Campbell, Courtney Cox, Drew Barrymore, David Arquette i Skeet Ulrich. Film zdobył nagrodę MTV 'Best Movie of the Year' w 1997, i miał bardzo wysoką ogladalność na całym świecie.

Sequel "Krzyku" pt. "Scream 2" również został wyprodukowany przez Dimension Films, Neve ponownie występuje jako Sydney, reżyserem jest Wes Craven,a Kevin Williamson pisze scenariusz. Za ten film Neve dostaje nagrodę 'Best Actress in a horror movie'.

Wkrótce powstaje film "Wild Things", produkcji Columbia Pictures. Wraz z Neve występujš Kevin Bacon, Matt Dillon, Denise Richards, Bill Murray i Daphne Ruban Vega. Neve gra Suzie Toller, biseksualną narkomankę o niezwykle wysokim ilorazie inteligencji.

Jej kolejnym filmem jest "54" produkcji Miramax. Dramat, w którym Neve gra gwiazdę oper mydlanych. Występują również Mike Myers i Salma Hayek.

Inny jej film to "Hairshirt". Neve występuje w nim wraz z bratem Christianem i Katie Wright znanej z "Melrose Place" i "Malibu Shores" (w tych filmach występuje też Christian).

Do najnowszych filmów Neve należy m.in kolejny "Krzyk" ("Scream 3"). Neve ponownie gra Sydney.

Kolejne filmy z Neve w roli głównej, które ukazały się już w tym roku to komedia "Three to Tango". w którym poza Neve występują Matthew Perry (z filmu "Friends" [Przyjaciele]) i Dylan McDermott. Reżyserem jest Damon Santostefano.

Drugš komediš jest "Drowning Mona" z Danny'm DeVito i Bette Midler, reżyserowany przez Nick'a Gomez'a.

Wkrótce należy też spodziewać się filmu "Panic" z aktorami takimi jak John Ritter, Donald Sutherland i Nicholle Tom (z "The Nanny"). Scenariuszem i reżyserią zajmuje się Henry Bromell.
Wcišż w produkcji jest dramat "Move", znany również jako "Red Shoes". do którego scenariusz napisał Eric Guggenheim.

Zakończyły się już prace na temat filmu "Investigating Sex", aczkolwiek nie wiadomo kiedy film ten pojawi się w kinach.
Na przyszły rok zapowiadane są prace nad filmem "Christmas with J.D.".


This site was created by Maciej Lipiński. All rights reserved. This site may not be reproduced, in whole or in part, in any form without written permission from the creator.